Nõuded kujundusfailidele

 

• Sobilik failiformaat on PDF 1.4, PDFX1a, PDFX3
 
• Värviprofiilidest sobib ISO Coated või ISO Uncoated
 
• Resolutsioon vähemalt 300 dpi
 
• Fondi miinimumsuurus on 5 pt
 
• Palume kasutada kujundamisel õigete mõõtmetega makette. Neid on võimalik alla laadida meie kodulehelt
 
• Maketijooni ja lõikemärke palume mitte lisada. Maketi võib lisada eraldi failina kaasa
 
• Plaadi ketta kujundusel palume jätta keskmine ava “välja lõikamata”, teeme selle ise parajaks
 
• Kujundused palume saata meiliga või paigutada meie FTP serverisse. FTP andmed saate meie teenindajatelt. Kui failid on üles laetud, palume kindlasti meid sellest teavitada
 
• Kindlasti palume märkida tellija või kujundaja kontaktandmed. Samuti on vajalikud projekti nimetus, värvide arv ning koodid, tellitav kogus ja teised täpsustavad andmed kujunduse kohta
 
• Võimalusel kasutage vektoriaalgraafikat, kuna see parandab tunduvalt kujunduse kvaliteeti. Palume kaasa lisada ka madalaresolutsiooniline JPG, TIFF näidisfail
 
• Kujundus peab olema puhtas mõõdus lehekülje keskel, cropituna
 
• Tekstid/kujutised peavad olema äärtest vähemalt 3 mm kaugusel
 
• Lisage kujundusele lõikevaru 3-5 mm võrdselt igasse serva
 
• Vektoriaalgraafika puhul tuleb fail konvertida vektoriteks (convert to curves, outlines)
 
• Kui bukletil on mitu lehekülge siis peab iga lehekülg (nt. 120x120mm + lõikevaru) olema eraldi aga samas PDF failis
 
• Kui kasutate kujundusel ribakoodi siis see on soovitav teha läbi 1 värvi (C0%, M0%, Y0%, K100%), see garanteerib ribakoodi loetavuse
 
• Overprinti ei tohi kasutada valgete või värviliste objektide puhul. Valged objektid kaovad ära ja värviliste toon võib muutuda. Overprint on lubatud ainult värvilisel taustal olevatele väiksematele mustadele objektidele.
 
• Kontrollige alati andmeid enne meile saatmist
 

Lõikevaru e. bleed - 3mm Kõik trükise formaadini ulatuvad objektid peavad jätkuma 3 mm üle serva, et lõikamise nihetest tingituna ei ilmuks nähtavale valget pinda. Oluline on lõikevaruga arvestada juba kujunduselemente ette valmistades, sest muidu võib midagi olulist saada maha lõigatud. Samuti tuleb jälgida, et olulised lehel olevad elemendid ei asuks servale lähemal kui 3-5 mm.

Valge tekst mustal taustal Sageli kasutatakse taustana mitmevärvi-musta ehk rich black-i, kus mustale on lisatud ka teisi osavärve, sest 100% K- must kipub suurema pinnana liiga hele tunduma. Sellisel juhul muudab pisemgi kokkutrükiprobleem teksti loetamatuks.

Šeriifidega, kursiivis või peeneid jooni kasutava kirja puhul on reeglina miinimumiks 10 pt, šeriifideta kirjal 8 pt. Vältida tuleks 8pt väiksemate valgete (negatiivsete) kirjade kasutamist. Mitmevärvi-musta kasutamisel tuleks koostiseks valida C – 50%; K – 100% või C – 40%; M – 30%; Y – 30%; K – 100%, mis mõlemad tagavad peaaegu maksimaalse saavutatava tumeduse.

Mitmevärvi-mustal taustal oleva valge teksti puhul aitab kokkutrükiprobleeme vähendada ka tekstist taga pool asuv 0,1-0,15mm äärejoon ehk outline mille värviks on ületrükita must (C - 1%; M – 1%; Y – 1%; K – 100%).

Tumedal taustal heledamad kujunduselemendid: Soovitame jälgida, et värvi % erinevused ei oleks liiga väikesed. Näiteks hallide toonide puhul C ja K erinevused 10% võivad väga suure tõenäosusega ofsettrükis praktiliselt kaduma minna. Arvutiekraanil nähtavast sellisetel juhtudel lähtuda ei saa, sest arvutiekraan näitab kujutist (oluliselt) kirkama ja selgemana kui reaalne trükitulemus. Soovitame sellistel juhtudel professionaalsest reprokeskusest tellida enne faili tehasesse esitamist digiproof, et veenduda kujundusidee teostatavuses trükisena. Juhime ka tähelepanu, et laminaat muudab omakorda tulemust. Matt laminaat teeb kujutise tuhmimaks. Läikiv laminaat muudab kujutise tumedamaks tervikuna.

Mitte kasutada mitmevärvimusta väiksemate tekstide ja joongraafika puhul. Mustade tekstide ja objektide puhul, mis asetsevad teiste värviliste objektide peal, tuleb alati kasutada musta ületrükki (overprint). Siis on välistatud väikese möödatrüki võimalus ja musta objekti tagant ei jää vilkuma valget varju (paberit). Overprinti ei tohi kasutada valgete või värviliste objektide puhul. Valged objektid kaovad ära ja värviliste toon võib muutuda.

Spotvärve sisaldavate tööde puhul tuleb tagada eri värvi objektide väike (kuni 0,1 mm) ülekate (trapping). Palume mitte kasutada kujundusfailides värviprofiile, sest selle tulemusena võivad ette tulla värvide moonutused!

Microsofti Word, Excel, Powerpoint vms kontoritarkvara nagu OpenOffice ei ole mõeldud trükiettevalmistuseks ja nendes programmides tehtud algmaterjal (k.a. nendest failidest tehtud pdf failid) ei ole aktsepteeritavad.